VOIMISTELIJOITA KOKO KORTTELIN TÄYDELTÄ
ajankohta: 28.08.2010 - 28.08.2010
paikka: 1. kerroksen promanadilla klo 10-13
VOIMISTELUVIIKKO KÄYNNISTÄÄ NÄYTTÄVÄSTI SEUROJEN KAUDEN
Kauppakeskuksien asiakkaat eri puolella Suomea pääsevät ihailemaan voimistelun monipuolisuutta, taitoa ja kauneutta. Voimistelua tuodaan näkyville sinne, missä ihmiset liikkuvat. JoenVoLi, Liperin Naisvoimistelijat ja Pyhäselän Urheilijoiden Naisjaosto tuovat Iso Myyhyn omat esittelypisteensä ja toimintansa kirjon yleisön eteen. Juontajana toimii Miia Liimatainen.
10:00-11:00 LASTEN JA NUORTEN JAOSTO
10.00 ja 10.30 esiintyvät joukkuevoimisteluryhmät Firella, Iloa ja Zinnia
Taikavarjolla temppuilua lapsille
11:00-12:00 TELINEVOIMISTELUJAOSTO
11.00 ja 11.30 nähdään TV 3-ryhmän tanssia ja temppuja sekä
K 3-ryhmän kahden tytön permantokilpailuohjelma
12:00-13:00 AIKUISJAOSTO
JoenVoLin Kiltajaosto esittää piirileikin Lypsyllä
Liperin Naisvoimistelijoista esiintyy Flow-, Dancemix- ja Rivitanssiryhmät
Esitysten välillä haastatteluja
JOENVOLI RY
Joensuun Naisvoimistelijat JoNV, vuodesta 2000 Joensuun Voimistelu ja Liikunta, on toiminut paikkakunnalla jo yli 90 vuotta eikä suotta. Seuran mottoina ovat alusta lähtien olleet ”terve sielu terveessä ruumiissa” ja ”liike on elämää, elämä on liikettä”.
Seuran perustamisen aikoihin, vuonna 1919, Joensuussa ei ollut erikoisseuroja. Siksi seurassa harrastettiin voimistelun lisäksi monipuolisten ja taitavien ohjaajien avulla myös hiihtoa, pesäpalloa, yleisurheilua, uintia ja retkeilyä. Uskollisuuden Kiltajaostossamme vaalitaan yhä alkuvuosien perinteitä.
Tänä päivänä JoenVoLin toiminta-ajatuksena on edelleen tarjota monipuolista voimisteluliikuntaa ja sitä kautta elämäniloa, elämyksiä ja energiaa jäsenilleen - lapsille, nuorille ja aikuisille eri puolella kaupunkia. Arvoinamme ovat vapaaehtoisuus, ihmisläheisyys, yhteisöllisyys ja laadukkuus.
JoenVoLin toiminta on suunniteltu ennen kaikkea harrastajia varten hyödyntäen erilaisia persoonia voimavaroinamme. Eri jaostot , Kilta, Aikuis, Lapset ja Nuoret ja Telinevoimistelu, yhdessä johtokunnan ja toimistohenkilökunnan kanssa muodostavat seuran, johon on helppo liittyä ja jossa on hyvä toimia.
Alkavana kautena 2010-2011 pyrimme tarjoamaan jäsenillemme mahdollisimman monipuolista voimisteluliikuntaa kunnioittaen perinteitä , perinteinen naisvoimisteluryhmä elävän pianomusiikin säestyksellä, kuin vastaten ajan haasteisiin Zumba, ja kuntonyrkkeily mainitakseni.
Seuramme tulevan kauden tarjontaan pääsee parhaiten tutustumalla Ison Myyn tapahtumaan 28.8., Syysstarttiin Urheilutalolla 29.8., Liikunnainen tapahtumaaan 4.9. sekä tutustumalla monipuoliseen nettisivustoomme www.joenvoli.sporttisaitti.com
Tervetuloa kaikki uudet ja vanhat jäsenet voimistelemaan koulutettujen ohjaajien kanssa. Ei muuta kuin liikuntaan sopivat asusteet ylle ja menoksi. Jumpan jälkeen oletkin kuin juhlista tulossa!